Self-care w stanie błogosławionym – 6 podpowiedzi, które sprawią, że będzie to wyjątkowy czas

self-care-w-stanie-blogowlawionym

Kobiety w ciąży bardzo często zapominają o tym, aby zaopiekować się swoim ciałem oraz psychiką. Zmiany zachodzące w organizmie to prawdziwa rewolucja. Zdarza się, że ich zaakceptowanie bywa bardzo trudne, co prowadzi do obniżenia nastroju czy pogorszenia samopoczucia. Nadmiar emocji wpływa na niemal każdy aspekt życia. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby przyszła mama skupiła się na sobie. To idealny moment na to, by zadbać o zdrowie.

Czas oczekiwania na rozwiązanie powinien obfitować w małe przyjemności, dzięki którym stan błogosławiony nie będzie kojarzył się z uciążliwymi dolegliwościami, ciągłym zmęczeniem, brakiem produktywności.

1. Ograniczenie obowiązków

Self-care w ciąży wymaga ograniczenia obowiązków. Coraz więcej pań pracuje zawodowo (w tym zdalnie) niemal do samego porodu. Nie zawsze jest to korzystne, nawet jeśli samopoczucie pozwala na realizację zobowiązań zawodowych. Stan błogosławiony jest równoznaczny z mniejszą ilością energii. Praca umysłowa może okazać się równie wycieńczająca, co fizyczna. Minęły czasy, kiedy była ona uznawana za lekką i przyjemną.

Konieczne jest również oddelegowanie części obowiązków domowych. Sprzątanie, gotowanie, pranie, prasowanie, opieka nad zwierzakami – wszystko to jest dozwolone, jednak nadmiar może okazać się zbyt dużym obciążeniem.

2. Zmiana nawyków żywieniowych

Zdrowa dieta w ciąży jest absolutną podstawą. Bardzo ważne jest, aby wyeliminować z jadłospisu produkty powszechnie uznawane za szkodliwe. Do minimum należy ograniczyć ilość spożywanych słodyczy, chipsów, produktów przetworzonych i zawierających dużą ilość konserwantów. Przyszła mama wcale nie musi jeść za dwoje.

zdrowie-w-ciazy

Taki tok myślenia prowadzi do nadmiernego przyrostu masy ciała, co może negatywnie wpłynąć nie tylko na zdrowie ciężarnej, ale także nienarodzonego dziecka. Najważniejsze jest, aby wprowadzić do swojej diety pełnowartościowe produkty, które zawierają dużą ilość witamin i związków odżywczych. Można do nich zaliczyć m.in.:

  • wątróbkę,
  • drób,
  • orzechy,
  • cytrusy,
  • jabłka,
  • szparagi,
  • nabiał,
  • szpinak,
  • pomidory,
  • banany

i wiele innych. Aby lepiej zrozumieć najważniejsze składniki, suplementację i poznać przykładowe posiłki, warto odwiedzić portal https://spokojnieociazy.pl/porady/zdrowa-dieta-w-ciazy-co-powinna-jesc-kobieta-ciezarna/

3. Pielęgnacja ciała

Ciało kobiety w ciąży zmienia się każdego dnia. Mogłoby się wydawać, że jest to oczywiste, jednak wiele pań nie może pogodzić się ze wzrostem wagi czy pojawieniem się rozstępów. Konieczne jest wdrożenie zabiegów pielęgnacyjnych, które nie tylko pozytywnie oddziałują na ciało, ale także psychikę. Wystarczy kilkanaście minut dziennie, aby zrobić dla siebie coś dobrego!

Godne polecenia są olejki, kremy i balsamy, które poprawiają kondycję skóry, a także przyspieszają proces jej regeneracji. Często wykonywanym zabiegiem jest szczotkowanie lub rolowanie. W sprzedaży znajduje się mnóstwo przydatnych gadżetów, w które opłaca się zainwestować. Należy pamiętać, że można z nich korzystać także po porodzie.

4. Aktywność fizyczna

Prawidłowo przebiegająca ciąża nie jest przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej. Nieprawdą jest, że przyszłe mamy nie mogą tańczyć, jeździć rowerem, pływać. Ważne jest jednak to, aby znajdować się pod opieką lekarza. Dzięki systematycznym badaniom można wykryć wszelkie nieprawidłowości/zagrożenia na wczesnym etapie. Ruch jest niezbędny do utrzymania dobrej kondycji. Treningi dostosowane do możliwości, preferencji i stanu zdrowia mogą nie tylko poprawić nastrój, ale także ułatwić poród. Spędzanie ciąży w łóżku zalecane jest tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Czasami wystarczy kilkanaście minut spaceru, aby organizm wyprodukował endorfiny. Oczywiście nie należy się zmuszać do wysiłku fizycznego. Warto stosować się do komunikatów wysyłanych przez organizm.

5. Eliminacja stresu i negatywnych emocji

Stan błogosławiony powinien wywoływać pozytywne emocje. Przyszłe matki powinny więc odciąć się od wszystkiego, co wywołuje stres, złość, smutek. Nie jest to prostym zadaniem. W niektórych przypadkach wskazana jest wizyta u psychiatry lub psychoterapeuty. Specjalista może pomóc w przepracowaniu traum oraz pokonaniu wewnętrznych barier, które uniemożliwiają czerpanie radości z macierzyństwa.

Mogłoby się wydawać, że depresja w ciąży czy po porodzie dotyka tylko nieliczne kobiety, jednak nie jest to prawdą. Ogromna część matek potrzebujących pomocy nigdy jej nie otrzymuje. Trzeba zrozumieć, że zdrowie psychiczne jest równie ważne, co fizyczne. Brak wewnętrznego spokoju, satysfakcji, radości niszczy relacje – także więź między dzieckiem a rodzicielką.

6. Rozwój zainteresowań

czytanie-ksiazek

Kobieta w ciąży powinna rozwijać swoje zainteresowania. Hobby nie tylko odwraca uwagę od nienajlepszego samopoczucia i przykrych dolegliwości, ale również pozwala osiągnąć stan zadowolenia. Jest niezbędne do tego, aby mieć poczucia, że wolny czas został wykorzystany w stu procentach. W tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń, ponieważ każdy człowiek ma inne upodobania.

Źródłem przyjemności może być:

  • czytanie książek,
  • malowanie obrazów,
  • pisanie wierszy,
  • wykonywanie makijaży okolicznościowych,
  • stylizacja paznokci,
  • kompletowanie outfitów,
  • gotowanie,
  • podróżowanie,
  • aranżacja wnętrz,
  • pielęgnacja ogrodu.

Każdego dnia można próbować czegoś nowego!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *